چاپ دیجیتال پارچه

چاپ دیجیتال پارچه یک فن آوری نسبتا جدید است. کاربردهای مختلفی از آن را می توان نام برد که یکی از گسترده ترین آنها در بخش های تجاری یافت می شود. فرآیند چاپ دیجیتال پارچه مستلزم استفاده از جوهرهای خاصی است که برای این منظور فرموله شده اند. این جوهرها برای استفاده بر روی الیاف خاص مانند ابریشم، پنبه، نایلون یا پلی استر ساخته می شوند. از غلطک هایی برای پوشش پارچه در طول فرایند چاپ توسط چاپگر استفاده می شود. سپس جوهر به صورت قطرات کوچک بر روی سطح پارچه قرا می گیرد. و پس از آن جوهر با استفاده از بخار یا حرارت بر روی پارچه خشک می گردد. شستن و خشک کردن پارچه هم ممکن است در برخی موارد لازم باشد.


پارچه های چاپ شده دیجیتالی درست مانند پارچه های معمولی با مرور زمان ساییده و کهنه می شود. برخی از جوهرها هم ممکن است با شستن برای اولین بار کمی محو شوند. طراحی چاپ با استفاده از نرم افزارهای طراحی گرافیک و یا برنامه نرم افزاری مانند Illustrator و فتوشاپ ایجاد می شود. از عکس ها و یا آثار هنری موجود نیز می توان استفاده کرد، به این نحو که ابتدا آنها را اسکن کرده و سپس با دستبرد های دیجیتالی الگوهای بدست آورده و بر روی پارچه چاپ می کنند. این طرح ها معمولا الگوهایی بدون درز و رگه هستند که بر سراسر پارچه مکررا چاپ می شوند. البته می توان طرح هایی را ایجاد کرد که تمام پارچه را پر کنند بدون آنکه نیازی به تکرار آنها باشد؛ اما در صورتی که حجم فایل بیش از حد بزرگ باشد این روش ممکن است در فرایند چاپ مشکل ساز شود.


مهم ترین چیزی که باید همیشه در مورد چاپ پارچه دیجیتال به یاد داشته باشید این است که این فرایند آنی  رخ نمی دهد. شما باید ابتدا برای انتخاب بهترین پارچه و سپس برای ایجاد طرحی خلاقانه برای چاپ، مدت زمان مناسبی زمان صرف کنید. همچنین باید رنگ مورد استفاده در فرایند چاپ دیجیتال خود را با دقت انتخاب کنید. در انتخاب رنگ، خود را به تک رنگ ها محدود نکنید، بلکه پیش از انتخاب، از تصاویر دیجیتالی برای مشاهده خلاقیت های بیشتر این روش دیدن کنید.


برای کسب نتایج بهتر از فرآیند چاپ دیجیتالی، از ابتدا بر روی کار پایان یافته تمرکز کنید. بسیار مهم است که در هنگام طراحی چاپ خود، همیشه محصول نهایی را در ذهن داشته باشید. بنابراین، نگذارید که یک جنبه از کار ذهن شما را گرفتار خود کند. دقت کنید که بافت پارچه و رنگ انتخابی شما در چاپ نهایی تاثیر چشم گیری ایجاد کند. اگر قصد دارید بر روی پارچه های شفافیت و زیبایی مانند ابریشم چاپ کنید، فراموش نکنید که آنها منعکس کننده نور هستند؛ به طور مشابه، پارچه های نازک نیز شفاف هستند و ممکن است طرح شما را کمرنگ نشان دهند. برخی از ارائه دهندگان خدمات چاپ پارچه دیجیتال به شما نمونه هایی ارائه می دهند که به شما کمک می کند بهتر تصمیم بگیرید.


همچنین دقت کنید که طرح هایی که به کار می برید اصل و غیرتکراری باشند. در غیر این صورت به یاد داشته باشید که حق کپی رایت تولید کننده و یا هنرمند اصلی طرح می تواند برای شما مشکل ساز شود. بنابراین، توصیه می کنیم که تا جای ممکن به طرح های خود تکیه کنید. و اگر شخصا مهارتی در طراحی ندارید، یک طراح حرفه ای استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد و به این ترتیب، طرح های ابتکاری  خود را برای چاپ پارچه های دیجیتال تان خواهید داشت.

(تاریخ بروزرسانی : 1395/03/12 03:59:04 ب.ظ)

© 2014 - Newchap| Development by www.arianawebdesign.ir